Джейн Остін в кіно і не тільки

Це список екранізацій завершених романів Джейн Остін, дата в дужках після назви роману – це дати їхніх перших публікацій. Де це можливо я дотримувалась хронологічного порядку, список включає цікаві факти і мої коментарі. Я намагалася включити сюди всі екранізації, що намагаються відтворити оригінал, а ті, котрі переносять місце та/або час дії додавала тільки деякі. Список не включає штук, в яких неангломовний оригінал.

Чуття і чутливість / Sense and sensibility (1811)

1971 — телесеріал У ролі Елінор — Джоанна Девід, котра пізніше грала місіс Ґардінер в “Гордості і упередженні” 1995 року. В цій історії не знайшлося місця для Марґарет Дешвуд, зате леді Мідлтон живе і процвітає.

1981 — телесеріал У ролі Елінор — Ірен Річард, котра раніше грала Шарлотту Лукас в “Гордості і упередженні” 1980 року. Марґарет Дешвуд все ще немає.

1995 — фільм з Еммою Томпсон та Кейт Вінслет у головний ролях. Емма Томпсон (випускниця Кембриджу зі спеціалізацією в англійській літературі) отримала Оскар за кращий адаптований сценарій. Фільм зібрав дійсно зірковий каст з Алана Рікмена, Г’ю Гранта, Г’ю Лорі, Імельди Стентон та інших. Марґарет Дешвуд – чарівна персонажка, але в цій історії не знайшлося місця старшій міс Стіл.

2008 — трисерійна екранізація, дуже близька до тексту, раджу. Там Домінік Купер і Ден Стівенсон.

2024 — фільм від Голмарка. В цій історії не знайшлося місця подружжю Палмерів, тому хвора Маріанна опиняється в будинку свого дитинства.  Також Маріанна отримує невеличкий монолог, де дуже прямолійнійно пояснює, як виявила в полковника Брендона багато рис і захопленень, схожих на її власні. Едвард Ферарс тут не священник (і тому полковник Брендон пропонує йому житло чисто з сентиментальності. Звідки Едвард братиме гроші на життя все ще неясно). Загалом це непогана (але далека від ідеалу) спроба розказати цю історію менш, ніж за півтори години.

Мюзикл невстановленого року

А також

Прада і Почуття (From Prada to Nada) — 2011. Дія відбувається в Лос-Анжелесі, сестри Нора і Мері мають мексиканське походження і після смерті свого збанкрутілого батька та появи його позашлюбного сина, переїжджають до тітки в мексиканський квартал. Фільм містить дивний  і несестринський діалог

— does it make me a bad person?
— it makes you a whore!
— better than a spinster!

але цікавий інтепретаціями про ідентичність мігрантів.

Маріанна (Marianne) — 2014

Чуття, чутливість і сніговик (Sense, sensibility and Snowman) — 2019

Гордість і упередження / Гідність і гонор / Pride and prejudice (1813)

1940 — американська екранізація, співавтор сценарію Олдос Гакслі, головна чоловіча роль — Лоренс Олів’є. Від класичного роману там мало. Дарсі замість зробити висновки і розвиватися маніпулює Елізабет і — ви не повірите — леді Кетрін де Бур. Для економії у фільмі використані костюми з недавньої екранізації “Віднесених вітром” – криноліни замість суконь ампір. Вважається, що однією з мотивацій зняти цей фільм було нагадати американцям, яка хороша стара добра Англія і що пора би вже їм включитися в війну.

1967 — 6 серійна британська екранізація. В сюжеті є деякі зміни порівняно з оригінальним текстом — немає Мері Беннет (це дуже  дивно слухати, як місіс Беннет повторює, що в неї четверо доньок), замість листа містер Дарсі пояснює все особисто та ін.

1980 — 5серійна екранізація від BBC. Сценаристки намагалися згладити стосунки Елізабет з матір’ю, це трохи суперечить першоджерелу, що трохи гасить їхні мотивації. В якійсь зі сцен дівчата обговорюють есеї Мері Волстонкрафт, що красиво, пасує по часу, але на Мері Волстонкрафт в романі є тільки маленька алюзія в сцені, коли Елізабет відмовляє містеру Колінзу. А ще там красиві титри. І загалом це гарна спроба, але їй далеко, до

1995 — 6 серійна екранізація від BBC. Вважається еталонною екранізацією не тільки “Гордості і упередження”, а й мабуть усіх романів Остін. Дуже близька до оригіналу (ну крім знаменитої сцени стрибання в озеро). Колін Ферт, Дженіфер Елі, Анна Чанселор.

2005 — англо-американський фільм з Кірою Найтлі, Розамунд Пайк, Кері Маліґан, Талулою Райлі, Метью МакФейденом, Джуді Денч, Доналдом Сазерлендом. На відміну від 1995 року красу персонажок і акторок міряли стандартами  не початку не 19го століття, а 21го століття. Для американської аудиторії до фільму додали ще одну фінальну сцену (ніби вони мало настраждалися від екранізації 1940го)

2020 — мюзикл, плейлист тут. Я слухала його в час повітряної тривоги над ранком. З подружжя Гардінерів чомусь зробили комічних персонажів, а вони ж там напрочуд розсудливі люди.

А також

Bridget Jones’ Diary  — 2001. Від початку “Гордість і упередження” є пародією на популярні романи того часу, то ж рано чи пізно мала з’явитися пародія на нього. Бріджит працює у видавництві “Пемберлі”, у другій книзі передивляється серіал 1995го року (ну гаразд, не весь серіал, сцену біля озера), а в екранізації Марка Дарсі знову грає Колін Ферт

Pride and Prejudice — 2003. Дія відбувається десь на 200 років пізніше за дію оригінального роману. Сестри Беннет стають сусідками (але Лідія сестра Кітті, правда старша), Вікгем страждає від лудоманії, Шарлотти майже немає, Елізабет пише книжку. Якщо більшість екранізацій показують Джейн і Джорджіану блондинками, а Елізабет – брюнеткою, то тут навпаки. Дія перемежовуються інтертитрами з доречними і вирваними з контексту цитатами з роману.

Lost in Austen — 2008. Сучасна американка провалюється у світ Гордості і упередження, а Елізабет — у наш час. Місіс Беннет грає Алекс Кінгстон. Так, це основна причина, чому я це подивилась.

Death Comes to Pemberley — 2013. Детектив-сиквел, таке собі. Джорджіана цього не заслужила.

Pride and Prejudice and Zombies — 2016. Досі не бачила, але роман дуже кумедний і дуже бережно ставиться до оригіналу. І там є Мет Сміт.

Unleashing Mr. Darcy  — 2016. Багато собак.

The Lizzie Bennet Diaries — 2017. Влог, де Кітті Беннет — кішка.

Christmas at Pemberley Manor — 2018. Типовий нетфліксівський різдвяний фільм. Від Остін там дуже мало.

Pride, Prejudice and Mistletoe — 2018. Різдвяний фільм від Hallmark. Цікавий в основному іграми в гендерну інверсію імен, головною героїнею є Дарсі Фіцвільям. Цього мало, але якщо в вас сезон голмарківських фільмів, то може бути.

Paging Mr. Darcy — 2024. Теж Голмарк. Головна героїня — професорка літератури, котра опиняється на конференції, частиною якої є відтворення атмосфери епохи Регентства (з костюмами, танцями і всім таким).

An American in Austen — 2024. Теж Голмарк. Головна героїня не приймає шлюбну пропозицію і переноситься в світ “Гордости і упередження”, де вона американська кузина сестер Беннет. Вона пророкує майбутнє (за книжкою) і трохи його змінює.

Менсфілд-парк / Mansfield Park (1814)

1999 – фільм з Френсіс О’Коннор і Джонні Лі Міллером. Сценаристки намагалися зробити Фанні Прайс жвавішою і цікавішою, тому наділили її письменницьким талантом і амбіціями. Неідеально, але все ж краще, за

2007 – фільм з Біллі Пайпер, котрий відійшов від оригіналу настільки, що далі тільки “Переконання”  2022 року. Багато розпатланої Фанні Прайс, в кімнату до якої заходять всі, кому не лінь.

А також

From Mansfield with love  — 2020.

Емма / Emma (1815)

1972 — 6-серійка від BBC. Усе красиво і згідно з оригіналом. Але 50 років потому виглядає трохи тьмяно.

1996 — американська Емма. З Гвінет Пелтроу у головній ролі. Надто пустотлива і надто романтична як на мій смак. Якби автори фільму любили нас більше, вони б залишили  в сценарії рядок “якби я любив вас менше, то я міг би більше говорити про свої почуття”.

1996 — британська Емма. З Кейт Бекінсейл у головній ролі і дивно зачесаним Марком Стронґом. Взагалі важко повноцінно відтворити роман в півторигодинному фільмі, тому

2009 — 4-серійка від BBC  з Ромолою Гарай і Джонні Лі Міллером. Легка, дотепна, з деякими розширеннями, котрі втім цілком в дусі оригінального тексту. Містера Вудгауза грає Майкл Гембон.

2019 — мюзикл. Плейлист тут Шматочок відео

2020 — фільм з Анею Тейлор-Джой. Отут жартів і відступи від оригіналу набагато більше, але зрештою роман і був комічним. Іноді за цими відступами губляться тонші натяки роману. Наприклад піанола, котра в книзі приїжджає акурат 14го лютого, в фільмі подарована в розквіт весни, а з усіх шарад лишилася тільки загадка містера Вестона про досконалість. Гостроти додають місіс Елтон Тані Рейнолдс і міс Бейтс Міранди Гарт.  Містера Вудгауза грає Біл Наї.

А також

Clueless — 1995. Дія відбувається в американській школі 90х, але персонажі по духу дуже близькі до ориігнальних. Чудовий приклад, як робити адаптації.

Emma Approved  — 2014.

The Emma Agenda  — 2017. Вебсеріал про коледж

Переконання / Докази розуму / Доводи розсудку / Persuasion (1817)

1971 – мінісеріал, з цікавими зачісками і дуже близький до тексту. З дописаного — прекрасна фраза “її красномовність лежить в її пальцях”.

1995 – телефільм, котрий довгий час вважався “головною” екранізацією цього роману.

2007 – фільм з Саллі Гокінс. Тихий і повільний, намагався передати емоції роману.

2022 – фільм з Дакотою Джонсон. Комедія в стилі Fleabag. Крінж на крінжі.

А також

Modern Persuasion  — 2020. Вентворт тут кіт, а в світі цього фільму існує “Переконання” як роман Джейн Остін і хоча персонажі його читали, вони не помічають подібностей своєї історії з сюжетом книги.

Rational Creatures — 2020. Вебсеріал про аспірантів з бісексуальним Вентвортом.

Нортенґерське абатство / Northanger Abbey (1817)

Роман був закінчений в 1803, виданий посмертно. За кілька місяців до смерті Джейн Остін планувала суттєво його поредагувати, але не встигла

2007 – фільм з Фелісіті Джонс. Милий і  трохи наївний, перемішує реальні та уявні сцени, як це перемішано в голові Кетрін Морланд.

А також

The Catherine Morland Chronicles  — 2016.

Інші фільми

Miss Austen Regrets — 2007. Біографічна штука з Олівією Вільямс. Історія тягнеться навіть трошки по смерті письменниці.

Becoming Jane — 2007. Фільм з Енн Гетевей, котрий фантазує над ймовірними (насправді не дуже) заручинами Джейн з майбутнім адвокатом Томом Лефроєм.

The Jane Austen Book Club — 2007. Фільм про людей, які читають і обговорюють Джейн Остін.  І лагодять свої романтичні життя.

Austenland — 2013. Фільм про поїздку в тематичний парк, доволі передбачувана мелодрама, екранізація однойменного роману. Персонажі періодично позичають репліки з романів Джейн Остін (причому видно, що дехто випадково, а дехто зумисне)

Love & Jane — 2024. Маркетологині та засновниці джейністського читацького клубу являється Джейн Остін власною особою і починає давати поради щодо романтичних стосунків. Фільм милий і кумедний, але для більшості не вартуватиме повторного перегляду.