Заснування павутини: з перших уст

От не можна мене випускати в книгарню з грішми, бо мало того, що щось куплю, так ще буду проповідувати. Тілько-но мені на очі трапилась “Заснування павутини” Тіма Бернерса-Лі, як доля 21,47 грн. була вирішена. А чому книга 2007 року видання трапилась мені на очі тільки зараз я  дивувалася вже вдома.
Книга цікава поєднанням технічних і філософських аспектів Інтернету. І особистістю автора. Є над чим задуматись.


Про гроші
Фрагмент з Розділу 9 “Конкуренція і згода”
Люди часто запитують мене, чи не шкода мені, що  я не заробив на Мережі великих грошей…Що мене дійсно засмучує, то це те, яким важливим для декого є це питання…Мене виховували в такій системі цінностей, що ставить гроші на належне для них місце – нижче, наприклад від того, щоб робити, що хочеш.
І тут мені спадає на згадку недавній семінар про переклад для ТЕД, на якому модератор постійно запитувала доповідачок, чи не відчувають вони себе обділеними, перекладаючи безплатно… Вони всміхалися і казали щось про радість.

Про фільтри і цензуру
(той же розділ 9, події 1996 року )
Може бути проблема з тим, що діти бачитимуть  у Мережі непристойні матеріали. – Всі здивовано повернулися: “Мережа відкрита. Це ж свобода слова. Що ти хочеш від нас – щоб ми цензурували матеріали?” Думка полягала в тому, щоб створити просту програму, яку можна встановити в будь-який браузер і яка даватиме батькам змогу блокувати сайти віднесені до спеціальних категорій… Водночас ця програма мала давати батькам вибір серед будь-якої кількості класифікацій, розроблених громадськими, комерційними і навіть урядовими організаціями… Допомогла судам переконатися у тому, що необхідні запобіжні заходи можна забезпечити без законодавчих дій і що це більше відповідатиме вимогам Білля про права.
Розділ 10 “Мережа для людей”
Через універсальність  і необмеженість мережі у ній можна знайти сміття всіх різновидів. Як батьки ми зобов’язані захищати своїх маленьких дітей від матеріалів, що можуть завдати їм психологічної травми… Але коли хтось нав’язує іншому фільтри, на які цей інший не погоджується добровільно, то це цензура.
Там же історія 1998 року про читачів бібліотек округу Лаудон (штат Вірджинія), котрі відсудили в бібліотеки порнофільтр, котрий заодно блокував і доступ до сайтів з інформацією щодо сексуальної освіти, раку грудей і прав сексуальних меншин.
І тут я думаю про нашу комісію з питань моралі (тут мені просто лінь гуглити, як вона точно називається), про нашумілий закон про заборону абортів, про налаштування пошуку,  права сексуальних меншин, євроінтеграцію і багато інших речей.

Про патенти та інтелектуальну власність
Розділ 13 “Машини і мережа”
Я згадав про патенти між іншим, але насправді вони являють собою велику перешкоду у розвитку Мережі… У деяких патентах, які мені доводилось бачити, мені було тяжко знайти якусь справді нову ідею… У 70-80-х роках в інтернеті панував дух спільної праці заради єдиного блага і немислимо було, щоб член спільноти вимагав плати за використання якогось стандартного протоколу на зразок HTTP… Пишучи про нову технологію, я постійно запитую себе: то що ж це буде: технологічна казка чи юридичний кошмар?
Які тут асоціації, думаю, очевидно. Як казали древні, ніщо не нове під місяцем. Тому “Заснування павутини” я перечитуватиму. А автор, дай Бог йому здоров’я, мабуть, дописуватиме.